Yangın Algılama ve
ihbar sistemleri

Akıllı çözümler...

Yangın algılama sistemleri olası bir yangını başlangıç anında tespit ederek ihbar sistemi aracılığıyla ilgili birimlere bildirerek yangının kolaylıkla kontrol altına alınmasını sağlar. Birçok farklı eleman sayesinde yangın anında ikaz etme suretiyle, tehlikeli olabilecek sistemleri devre dışı bırakarak ortamın tahliyesine süre kazandırması için kullanılan sistemin tümüne yangın algılama ve ihbar sistemleri denir. Yangın anında algılama ve ihbar sistemleri, evlerde, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, cezaevlerinde, okullarda, iş yerlerinde bulunması gereken başlıca sistemlerden biridir. Can ve mal kaybının en aza indirilmesi için en önemli şey en kısa zamanda müdahale yapılmasını sağlamaktır. Bu sistem müdahalenin en kısa sürede yapılması için birden çok detektöre sahiptir.

  • Dedektörler günlük olaylarla yangını ayırt edebilecek hassasiyete sahip olmalıdır. Sigara dumanı, buhar ve olası gaz oluşumları ile yangını ayırt edebilmeli algılama alanlarına göre doğru yerlere yerleştirilmeleri gerekir.
  • Kontrol panelleri de çok önemli bir diğer unsurdur. Kullanılacak binanın büyüklüğüne, algılama oranına, ihtiyaç duyulacak olan kontrol panellerinin sayısına göre seçimi yapılır.
  • Alarm sirenlerinin olası bir yangın durumunda olayın can kaybı olmadan atlatılabilmesi için binanın büyüklüğüne göre belirlenen oranda mevcut durumda olması gerekir.
  • Yangın ihbar butonlarının her yerde bulundurulması gerekmektedir. Alarm sistemini harekete geçirerek olası yangın durumunda alarm vermek için kişilere imkan tanıyan bir sistemdir. Bu butonlar herkesin ulaşabileceği yerlere konumlandırılmalıdır. Belli mesafe aralıklarıyla ve ulaşılabilir noktalara iyi bir şekilde monte edilmiş olmalıdır.
  • Isı dedektörleri diğer detektörlere göre daha az hassastır. Bu yüzden büyük alanlardan ziyade küçük yangınların çıkma ihtimali olan yerlerde kullanılmalıdırlar. Isı değişikliğinde alarm sisteminin çalışacak olmasından dolayı normal sıcaklığın en az yirmi derece üzerinin alarm sistemini çalıştıracak biçimde ayarlanmalıdır.
  • Duman dedektörleri sayesinde de yangın alarm ve ihbar sistemleri çalışabilir.

Bu sistemlerde herhangi bir sorunun olup olmadığını anlayabilmek için düzenli bir şekilde kontrol testleri yapılmalıdır. Olası yangın durumlarında erken müdahale için sistemde herhangi bir sorun olmadığından emin olunması gerekir.
Manuel ya da otomatik sistemleri kullanmak sizin tercihinizdir.

AdresTurgutreis Mah. 7025Sk. No:8/A
Bodrum/MUĞLA

Çalışma SaatlerimizHafta İçi: 09:00 – 19:00
Cumartersi: 09:00 – 12:00

İletişime Geçin+90(252) 382 77 77
info@sefaelektronik.com.tr